Technológie 07. února 2018   12:29  |  Lubo Sulko

Elon Musk úspešne otestoval najväčšiu raket Falcon Heavy. K Marsu poslal svoju Teslu

Další 3 fotografie v galerii
Raketa Falcon Heavy / sita/ap
Americký miliardár Elon Musk má na svojom konte ďalší úspech svojho vesmírneho programu. Jeho spoločnosť SpaceX vyslala úspešne do vesmíru raketu Falcon Heavy, ktorá je najväčšou raketou sveta. Tá úspešne odštartovala a k Marsu nesie Muskov automobil Tesla. Podľa Muska by úspešný test mohol odštartovať nové vesmírne preteky.

SpaceX v utorok úspešne vyslala do vesmíru svoju raketu Falcon Heavy, ktorá je v súčasnosti najvýkonnejšou raketou na svete. Stroj vyletel o 15:45 miestneho času (21:45 SEČ) z Kennedyho vesmírneho centra na Myse Canaveral na Floride. Na obežnú dráhu vyniesol červený automobil Tesla s figurínou takzvaného vesmírneho muža, pričom mal na sebe nainštalované kamery, čím divákom a diváčkam prostredníctvom živého prenosu na službe YouTube poskytol unikátne vesmírne divadlo. “Budeme schopní dopravovať náklad k Plutu a späť. Bez asistencie gravitácie. Môžeme sa opäť vrátiť na Mesiac,” povedal Musk po úspešnom štarte. 

Druhý stupeň rakety by mal s automobilom dosiahnuť eliptickú obežnú dráhu okolo Slnka medzi Zemou a Marsom, ku ktorému by sa podľa zakladateľa a riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska mal dostať v priebehu šiestich mesiacov. Celé vesmírne divadlo sledovalo priamo na mieste pol milióna divákov a ďalšie milióny po celom svete. Raketa s Teslou Roadster a umelyým astronautom sa do vesmíru vzniesla za tónov piesne Life on Mars od Davida Bowieho. 

Falcon Heavy je kombináciou troch rakiet Falcon 9, ktoré spoločnosť využíva na vynášanie satelitov na obežnú dráhu Zeme a zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Stroj s 27 motormi je výkonnejší ako doterajšia najsilnejšia raketa Delta IV Heavy, je však lacnejší a dokáže vyniesť náklad o hmotnosti 64 ton.

Všetky tri prvé stupne rakety sa po štarte vrátili na Zem. Prvé dva, ktoré spoločnosť už v minulosti použila, pristáli na určené plochy na Myse Canaveral. "Bolo to epické. Bola to pravdepodobne najvzrušujúcejšia vec, ktorú som kedy videl," uviedol Musk po ich pristátí. Tretí z prvých stupňov rakety mal pristáť na lodi vzdialenej niekoľko sto kilometrov ďalej na mori. Nemal však dostatočnú hnaciu silu na spomalenie zostupu, loď minul a zničil sa pri dopade do vody pri rýchlosti zhruba 500 kilometrov za hodinu.

Témy: Falcon Heavy
Ďalšie články
Reklama
Reklama