Medicína 17. března 2018   15:05  |  redakce

Na Slovensku minulý rok zaregistrovali 372 nových liekov

ilustračné foto / tasr
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal vlani 372 rozhodnutí o registrácií nových liekov. Najčastejšie šlo o lieky na ochorenia centrálnej nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému a urogenitálneho traktu.

Pri 311 liekoch rozhodol ŠÚKL o ich výdaji na lekársky predpis, 55 je voľnopredajných. "Kombinovaný výdaj bol uvedený v šiestich rozhodnutiach o registrácii," povedala TASR hovorkyňa ŠÚKL Alica Štrbavá. Štátny ústav dostal minulý rok 434 žiadostí o registráciu nových liekov.

Pod pojmom registrácia lieku sa rozumie jeho povolenie na uvedenie na trh. Podliehajú jej všetky hromadne vyrábané lieky. Žiadosť o registráciu posudzuje na Slovensku ŠÚKL. V súčasnosti je v SR registrovaných 7100 liekov, z toho 1018 je centralizovaných liekov, teda registrovaných Európskou komisiou.

Nové lieky sa v krajinách Európskej únie registrujú dvomi spôsobmi - registráciou v národných liekových agentúrach a centralizovaným procesom registrácie pod gesciou Európskej liekovej agentúry (EMA), ktoré schvaľuje EK vydaním rozhodnutia o registrácii. EK vlani vydala 90 rozhodnutí o registrácii centralizovaných liekov.

Témy: lieky
Ďalšie články
Reklama
Reklama